Odbor klubu československých turistů byl ve Šternberku založen 7. května 1921. V roce svého založení měl 112 členů. Za uplynulý rok pořádal 6 vycházek a 4 větší výlety. Současně se účastnil ustavující schůze turistické župy severomoravské a všech dalších župních schůzí. O tom jaké bylo vedení a složení odboru nevíme. Podle věstníku klubu čsl. turistů víme, že poštu odboru spravoval vrchní berní správce Jaroslav Opletal.
V roce 1923 měl odbor 91 členů, v roce 1924 již 102 členů a v následujícím roce 89 členů. Další dostupné údaje pochází z roku 1929 a svědčí o velkém poklesu členské základny na 54 členů. V letech 1930 a 1931 měl odbor 51 a 57 členů. Při odboru fungoval lyžařský kroužek, ale o jeho činnosti není nic známo. O tom, kdo zastával funkci předsedy odboru není známo. Minimálně od roku 1935 jím byl lékař Robert Kučera. Značkaři provedli v roce 1932 první české značení v oblasti Jeseníků, a to na trase Šternberk – Dolní Žleb – Sovinec v délce 32km.
V roce 1938 důsledkem záboru pohraničí odbor zanikl. Předsedou odboru byl Dr. Robert Kučera.
Činnost odboru KČsT byla obnovena ihned po osvobození v roce 1945. Na valné hromadě dne 22.11.1945 byl zvolen předsedou odboru opět Dr. Robert kučera. Dalšími členy výboru byli prof. Virág, MUDr. Derka, Šišma, Šišmová, Koláček, Kroupa a Láznička. Odbor měl tehdy 24 členů.
V roce 1948 byl zvolen předsedou Jaroslav Vlach, místopředsedou František Láznička. Značkaři – manželé Lázničkovi vyznačili trasu Šternberk – Řídeč – Pasecký Žleb – Sovinec a upravili značení z předválečné doby. Počet členů se zvýšil na 46.
V roce 1961 měl odbor turistiky TJ Spartak Šternberk celkem 55 členů, z toho 18 dospelých, 5 ve věku dorostu a 32 ve věku žactva. Činnost odboru řídil výbor ve složení:
předseda – Břetislav Vodička
místopředseda – Růžena Bílková
organizace – Alois Fiala
propagace – Jaroslav Vlach
kvalifikace – Hynek Pták
hospodář – Ludmila Kopečková
metodik – Stanislav Sedláček
V šedesátých letech dosáhl odbor největších úspěchů na úseku orientačního běhu, kdy řada členů stála na stupních vítězů přeborů okresních, krajských i republikových. Dorosteneckými přeborníky republiky se stali Buchtová (Maierová), Bílková, Dítětová, Šubrt, Pánek, Koutník, v kategorii žen potom Jachanová, Soldánová a Dr. Prosková.
V roce 1975 se TJ Spartak Šternberk přejmenoval na TJ Šternberk a většina orientačních běžců přechází do Slavie Olomouc. Dochází k dočasnému útlumu činnosti odboru turistiky.
Až koncem roku 1976 byl zvolen nový výbor ve složení Eva Hrubá – předsedkyně, František Konečný – hospodář a Zdeněk Šubrt – metodik.
V jarním období roku 1977 uspořádal odbor turistiky 1. ročník dálkového pochodu „S Primem kolem Ecce Homo“ a hned první ročník byl velmi úspěšný – účast dosáhla 804 startujících. Tento pochod se stal ve všech svých ročnících druhým nejmasovějším pochodem v olomouckém okrese. V roce 1987 při 11. ročníku bylo zaznamenáno 827 startujících.
Členové odboru se kromě účasti na dálkových pochodech zaměřují na přechody domácích i zahraničních pohoří.
Při odboru turistiky pracuje velmi aktivní oddíl mládeže TOM 4103, který se pravidelně zúčastňuje všech okresních přeborů branně turistického závodu mládeže. Hlídky tohoto oddílu se umisťují na předních místech. Oddíl TOM je i organizátorem „Cesty pohádkovým lesem“ do Dalova, určené pro veřejnost především pro mladší a nejmladší žactvo. Oddíl pořádá každý rok putovní tábory.
Počátkem 80. let pracoval při odboru turistiky TJ Šternberk i turistický oddíl mládeže 4112 sestavený ze žáků Středního odborného učiliště lesnického, vedený J. Römerovou.
V roce 1984 členové odboru spolu s členy výboru TJ Šternberk aktivně pomáhali zajistit úspěšný průběh 12. krajského setkání turistů Severomoravského kraje v Dolním Žlebu u Šternberka, s účastí 3790 organizovaných i neorganizovaných turistů.
V roce 1989 má odbor turistiky ve Šternberku 63 členů, z čehož polovinu tvoří žactvo. Práci odboru řídí výbor ve složení:
předsedkyně – Eva Maierová
místopředseda – Václav Stýskala
hospodář – Josef Maléř
výchovný úsek – Lenka Hrubá
metodik – Ing. Jaroslav Šabatka
vyšlo v Turistickém almanachu svazu turistiky OV ČSTV Olomouc, 1989.
Po roce 1989 nemáme další informace o činnosti klubu a budeme rádi, když nám cokoliv ke klubu turistů napíšete nebo pošlete z jakéhokoliv roku na email info@kctsternberk.cz
4.3.2005 byl založen odbor při KČT s názvem Klub Českých turistů Šternberk, číslo 112 208 s předsedou Josefem Maléřem a dále Josef Maléř a Jaroslav Šabatka.
V roce 2015 jsme obnovili činnost klubu turistů ve Šternberku a jeho vývoj můžete sledovat na těchto stránkách www.kctsternberk.cz