KČT Šternberk zve všechny příznivce turistiky a zájemce o historii na 1. ročník turisticko-vzdělávacího a poznávacího pochodu „Po stopách historie Šternberka„.
Pěší trasy:
5 km – poznávání památek a zajímavých míst ve Šternberku – vhodné pro děti
9 km – poznávání památek a zajímavých míst ve Šternberku, lesem nad autokemp Dolní Žleb a zpět do Šternberka přes Světlov
14 km – poznávání památek a zajímavých míst ve Šternberku, lesem nad autokemp Dolní Žleb až k rybníku, od rybníka zpět kolem autokempu a přes Světlov do Šternberka
24 km – 14 km + kolem kamenolomu, Vávrova studánka, Pilátův pramen a most Fořta Čecha.
Přednáška o Kanárských ostrovech od 15:00 v horním sálu Expozice času – pro účastníky pochodu zdarma.
Startovné:
dospělí – 40 Kč, mládež – 20 Kč, členové KČT – 30 Kč, děti v kostýmech zdarma
Možnost využít výhodné vstupné do Expozice času: dospělí 25 Kč, děti 10 Kč, rodina 50 Kč
Odměna:
každý, kdo absolvuje úspěšně zvolenou trasu, obdrží pamětní list a razítko akce.
Program pro děti:
po celou akci je připraven bohatý program pro děti, hádanky, překvapení a zábava.
Občerstvení:
po celý den v Expozici času – horní sál – možnost zakoupení občerstvení a nápojů.
Informace:
www.kctsternberk.cz – turistika@kctsternberk.cz – mobil: 607 561 682
Expozice času:
Charakter Expozice času má široký záběr od vzniku vesmíru až k atomovým hodinám a nejmodernějším metodám měření času. Návštěvníkům tato ojedinělá expozice osvětlí mj. proces vzniku vesmíru a času, představí rozdílnost kalendářů v různých kulturách a dobách a popíše vývoj nejstarších hodin a principy měření času.
Výstava 720 let města Šternberka – prohlídka výstavy zdarma pro účastníky pochodu:
Samotná výstava mapuje historii města od jejího vzniku, pověsti i památky, město v období husitské revoluce, válek, obléhání i období největšího rozkvětu až po současnost. Vystavená je i kopie Šternberské Madony – je jednou z nejpůvabnějších soch z okruhu tzv. krásných Madon. Originál pochází z konce 14. století. Je to gotický skvost, který prezentuje Šternberk i ve světě.
Šternberské klikotoče:
Návštěvníci mohou ve Šternberku využít k poznání města unikátní informační systém tzv. klikotoče. Tento informační systém byl v centru Šternberka nainstalován v květnu roku 2008. Každý návštěvník města si může na devíti zastaveních vyslechnout zajímavé informace o Šternberku, o historii města a jeho památkách, příběhy a pověsti nebo detaily o zajímavých šternberských osobnostech. Každé z devíti zařízení obsahuje jiné informace, a to v angličtině, němčině a češtině. Začátek procházky je na ulici Bezručova a prohlídku ukončíte na Horním náměstí, kde si můžete prohlédnout morový sloup a historickou studnu, která byla objevena až při rekonstrukci Horního náměstí v roce 2006.
Hrad Šternberk:
Hrad Šternberk založil v polovině 13. století Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, příslušník starého českého šlechtického rodu. Původně obranné středověké sídlo s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce, láká návštěvníky nevšední atmosférou. Hradní interiéry překvapí návštěvníky svou velkorysostí a bohatou výbavou uměleckých předmětů, dovezených z celé Evropy, především pak umění 15. století. Výjimečně dochovaná kolekce sbírek Jana II. z Liechtensteinu, tvoří z hradních interiérů výkladní skříň knížecí sběratelské vášně.
Chrám Zvěstování Panny Marie a bývalý Augustiniánský klášter:
Již v románské době stával na tomto místě kostelík zasvěcený svatému Jiří. V roce 1371 byl místo něj postaven gotický kostel. Zakladatelem kostela byl Petr ze Šternberka. Téhož roku přivedl Albert II. do Šternberka augustiniány lateránské kongregace, kteří začali budovat u kostela klášter. Gotický kostel i klášter velmi utrpěl v husitských bojích roku 1430. Později kostel dvakrát vyhořel, byl proto roku 1775 zbořen a započalo se se stavbou nynějšího kostela. Nový chrám byl stavebně dokončen v roce 1783 v klasicistním slohu a probošt Ondřej Tempes jej 17.11. téhož roku posvětil.